10th Annual DSM HSMTA Nominees

 

Best Musical
Byron Nelson High School – Godspell
Frenship High School – Godspell
Guyer High School – Bright Star
Independence High School – You’re A Good Man, Charlie Brown
Melissa High School – Curtains
Plano Senior High School – Pippin
Southwest Christian School – Anastasia: The Musical
Waxahachie High School – Matilda The Musical

Best Direction
Byron Nelson High School – Godspell
Frenship High School – Godspell
Independence High School – You’re A Good Man, Charlie Brown
Melissa High School – Curtains
Nolan Catholic High School – Newsies
Plano Senior High School – Pippin
Southwest Christian School – Anastasia: The Musical
Waxahachie High School – Matilda The Musical

Best Choreography
Grapevine Faith Christian School – The SpongeBob Musical
Grapevine High School – A Chorus Line – High School Edition
Guyer High School – Bright Star
Nolan Catholic High School – Newsies
Plano East Senior High School – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Plano Senior High School – Pippin
Southwest Christian School – Anastasia: The Musical
Tyler Legacy High School – Footloose

Best Music Direction
Frenship High School – Godspell
Guyer High School – The Phantom of the Opera
Lake Country Christian School – Fiddler on the Roof
Liberty Christian School – Mary Poppins
Melissa High School – Curtains
Plano East Senior High School – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Wakeland High School – Anastasia: The Musical
Waxahachie High School – Matilda The Musical

Best Orchestra
Cedar Hill High School – The Wiz
Independence High School – You’re A Good Man, Charlie Brown
Wakeland High School – Anastasia: The Musical
Waxahachie High School – Matilda The Musical

Best Scenic Design
Byron Nelson High School – Godspell
Frenship High School – Godspell
Independence High School – You’re A Good Man, Charlie Brown
Melissa High School – Curtains
Nolan Catholic High School – Newsies
Southwest Christian School – Anastasia: The Musical
The Brook Hill School – Little Women
Waxahachie High School – Matilda The Musical

Best Lighting Design
Byron Nelson High School – Godspell
Frenship High School – Godspell
Guyer High School – Bright Star
Lebanon Trail High School – Forbidden Broadway’s Greatest Hits
Melissa High School – Curtains
Plano Senior High School – Pippin
Prince of Peace Christian School – Godspell
Southwest Christian School – Anastasia: The Musical

Best Costume Design
Cedar Hill High School – The Wiz
Independence High School – You’re A Good Man, Charlie Brown
Madison-Ridgeland Academy – Anastasia: The Musical
Melissa High School – Curtains
Poteet High School – You’re A Good Man, Charlie Brown
Prince of Peace Christian School – Godspell
Southwest Christian School – Anastasia: The Musical
The Brook Hill School – Little Women

Best Ensemble
Byron Nelson High School – Godspell
Frenship High School – Godspell
Guyer High School – Bright Star
Liberty Christian School – Mary Poppins
Melissa High School – Curtains
Plano East Senior High School – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Plano Senior High School – Pippin
Waxahachie High School – Matilda The Musical

Best Crew & Technical Execution
Byron Nelson High School – Godspell
Frenship High School – Godspell
Guyer High School – Bright Star
Lake Country Christian School – Fiddler on the Roof
Melissa High School – Curtains
Nolan Catholic High School – Newsies
Prince of Peace Christian School – Godspell
Southwest Christian School – Anastasia: The Musical

Best Actor
Anthony Gallo – Waxahachie High School – Matilda The Musical
Ethan Swayne – Grapevine Faith Christian School – The SpongeBob Musical
Jack Clay – Bryant High School – Into the Woods JR.
Jacobie Thornton – Cedar Hill High School – The Wiz
John Paul Berry – Highland Park High School – Shrek The Musical
Josh Quidilla – Plano East Senior High School – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Justin Taylor – Grand Prairie Fine Arts Academy – The Mystery of Edwin Drood
Logan Lowery – Melissa High School – Curtains
Mathieu Reyes – Nolan Catholic High School – Newsies
Parker Jackson – Guyer High School – The Phantom of the Opera

Best Actress

Ana Garcia – Independence High School – You’re A Good Man, Charlie Brown
Belle Winn – Waxahachie High School – Matilda The Musical
Emily Langley – Guyer High School – Phantom of the Opera
Hannah Rhodes – Plano East Senior High School – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Isabella Gueck – Grand Prairie Fine Arts Academy – The Mystery of Edwin Drood
Lauren Moore – A&M Consolidated High School – Anastasia: The Musical
Miley Harris – Grapevine Faith Christian School – The SpongeBob Musical
Shae Duggan – Hebron High School – Chicago
Shantel Williams – Plano Senior High School – Pippin
Sydney Wade – Cedar Hill High School – The Wiz

Best Supporting Actor
Braxton Turner – Frenship High School – Godspell
Jack Espinosa – Plano Senior High School – Pippin
Jordan Frank – Guyer High School – The Phantom of the Opera
Joshua Abbott – Byron Nelson High School – Godspell
Justin Le – Nolan Catholic High School – Newsies
Noah Reynolds – Waxahachie High School – Matilda The Musical
Sawyer Bell – Independence High School – You’re A Good Man, Charlie Brown
Thaddeus Baker – Melissa High School – Curtains

Best Supporting Actress
Alyssa Menckoff – Liberty Christian School – Mary Poppins
Elisa Mato – Byron Nelson High School – Godspell
Emily Starkweather – Plano East Senior High School – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Emma DeLaPaz – Wakeland High School – Anastasia: The Musical
Katelynn Pannell – All Saints’ Episcopal School – Little Women
Madison Courtney – Melissa High School – Curtains
Tilly Hillje – Grapevine Faith Christian School – The SpongeBob Musical
Savannah Pruitt – Frenship High School – Godspell

Best Featured Performer
Julia Kate White – Madison-Ridgeland Academy – Anastasia: The Musical
Kyah Wells – Melissa High School – Curtains
Natalie Greenig – North Forney High School – Into the Woods
Pippa Woodward – Southwest Christian School – Anastasia: The Musical
Ryley Patten – Guyer High School – The Phantom of the Opera
Saara Sastry – Plano East Senior High School – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Sandy Johnson – Cedar Hill High School – The Wiz
Zion Burton – Abilene Wylie High School – Grease

Special Recognition
Bishop Lynch High School – Outstanding Performance – Lorenzo Curran – Curtains
Duncanville High School – Outstanding Performance – Evan Lee – Dreamgirls
Forney High School – Outstanding Ensemble – Little Women
Fort Worth Country Day – Outstanding Performance – Jazmine Gomez – Children of Eden
Northwest High School – Outstanding Performance – Abriela Rodriguez – Into the Woods
Ovation Academy of Performing Arts – Outstanding Scenic Design – Little Women
Rowlett High School – Outstanding Performance – Audrey Lee – Ghost the Musical
Skyline High School – Outstanding Performance – Jaylon Sanders – Once on This Island
Timberview High School – Outstanding Performance – Chloe Williams – Gypsy