2020 winners (in bold) and nominees:

Best Musical
Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts – Bring It On
Forney High School – Seussical
Guyer High School – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
JJ Pearce High School – Newsies
Northwest High School – Irving Berlin’s White Christmas
Plano East Senior High School – Bring It On
Plano Senior High School – Chicago: High School Edition
Waxahachie High School – Big Fish

Best Direction
Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts – Bring It On
Everman High School – Once On This Island
Forney High School – Seussical
Fort Worth Country Day – The Drowsy Chaperone
Grapevine Faith Christian School – The Music Man
Guyer High School – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Plano East High School – Bring It On
Waxahachie High School – Big Fish

Best Choreography
Everman High School – Once On This Island
Grand Prairie Fine Arts Academy – Irving Berlin’s White Christmas
Guyer High School – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Mabank High School – James and the Giant Peach
North Forney High School – Sweeney Todd
Northwest High School – Irving Berlin’s White Christmas
Plano East Senior High School – Bring It On
Plano Senior High School – Chicago: High School Edition

Best Music Direction
Aledo High School – Into the Woods
Byron Nelson High School – Beauty and the Beast
Frenship High School – Mamma Mia
Guyer High School – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
JJ Pearce High School – Hairspray
Plano East Senior High School – Bring It On
Plano Senior High School – Chicago: High School Edition
Waxahachie High School – Big Fish

Best Orchestra
Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts – Bring It On
Carroll Senior High School – Amelie
Lebanon Trail High School – Chicago: High School Edition
Mansfield High School – The Little Mermaid
Richardson High School – Urinetown
Wakeland High School – Once Upon a Mattress
Waxahachie High School – Big Fish

Best Scenic Design
Mabank High School – James and the Giant Peach
Melissa High School – Urinetown
North Lamar High School – Matilda
Richardson High School – Urinetown
Rowlett High School – Catch Me If You Can
Southwest Christian School – Evita
Waxahachie High School – Big Fish
Weatherford High School – Matilda

Best Costume Design
All Saints’ Episcopal School – Mamma Mia
Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts – Bring It On
Forney High School – Seussical
Fort Worth Country Day – The Drowsy Chaperone
Mansfield High School – The Little Mermaid
Southwest Christian School – Evita
Waxahachie High School – Big Fish
Wylie East High School – The Wiz

Best Lighting Design
Guyer High School – Little Women
JJ Pearce High School – Newsies
Northwest High School – Irving Berlin’s White Christmas
Plano East Senior High School – Bring It On
Plano Senior High School – Chicago: High School Edition
Robert E. Lee High School – Chicago: High School Edition
Southwest Christian School – Evita
Wylie East High School – The Wiz

Best Stage Crew & Technical Execution
All Saints’ Episcopal School – Mamma Mia
Guyer High School – Little Women
JJ Pearce High School – Newsies
Melissa High School – Urinetown
Nolan Catholic High School – The Music Man
Plano East Senior High School – Bring It On
Southwest Christian School – Evita
Waxahachie High School – Big Fish

Best Ensemble
A&M Consolidated High School – Footloose
Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts – Bring It On
Everman High School – Once On This Island
Fort Worth Academy of Fine Arts – Guys & Dolls
Guyer High School – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
JJ Pearce High School – Newsies
North Forney High School – Sweeney Todd
Plano East Senior High School – Bring It On

Best Leading Actor
A&M Consolidated High School – Footloose – Beau Cochran
Grapevine Faith Christian School – The Music Man – Ethan Swaney
Guyer High School – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Parker Jackson
Guyer High School – Elf – Travis Barton
JJ Pearce High School – Hairspray – Christian Walters
North Forney High School – Sweeney Todd – William Aceytuno
North Lamar High School – Matilda – Sean Gist
Rowlett High School – Catch Me If You Can – Caleb Howard
Southwest Christian School – Evita – Ellis Stumbo
Waxahachie High School – Big Fish – Ben Barker

Best Leading Actress
Carroll Senior High School – Amelie – Michelle D’Amico
Forney High School – Seussical – Brooke Tharp
Fort Worth Country Day – The Drowsy Chaperone – Claire Guthrie
Guyer High School – Little Women – Haley Dortch
JJ Pearce High School – Newsies – Abbi Stephenson
McKinney High School – Into the Woods – Isha Lal
North Lamar High School – Matilda – Reyna Hildreth
Robert E. Lee High School – Chicago: High School Edition – Lizzy Tucker
Wakeland High School – Once Upon a Mattress – Piper Mackie
Wylie High School – Shrek – Anna Claire Boone

Best Supporting Actor
Grand Prairie High School – Shrek – Zion Maxwell
Grapevine Faith Christian School – The Music Man – Peyton Bruce
Lebanon Trail High School – Chicago: High School Edition – Brandon Thomas
Mabank High School – James and the Giant Peach – Gage Hardin
Mansfield High School – The Little Mermaid – Gabriel Hill
Melissa High School – Urinetown – Thaddeus Baker
Northwest High School – Irving Berlin’s White Christmas – Joshua Sneed
Ovation Academy for the Performing Arts – Chaplin – Corbin Ross

Best Supporting Actress
Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts – Bring It On – Kathryn Hine
Grapevine Faith Christian School – The Music Man – Miley Harris
Guyer High School – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Grace Duncan
Guyer High School – Elf- Kiersten Farris
Highland Park High School – The Phantom of the Opera – Christine Schlehuber
Northwest High School – Irving Berlin’s White Christmas – Audrey Burnett
Plano East High School – Bring It On – Klarke Pipkin
Wakeland High School – Once Upon a Mattress – Leah Zalenski

Best Featured Performer
Bishop Lynch High School – The Drowsy Chaperone – Lorenzo Curran
Duncanville High School – Cinderella: Enchanted Edition – Alexis Walker
Frenship High School – Mamma Mia – Gannon Duffy
Haltom High School – Mamma Mia – Val Parker
Kaufman High School – Matilda – Elaine Frosch
Rockwall High School – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Omar Hazaimeh
Rowlett High School – Catch Me If You Can – Nick Butcher
Southwest Christian School – Evita – Abbie McCurdy